ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Naša stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich

a pomoc ľuďom, ktorí zápasia s problémom

ZÁVISLOSŤ .

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska 

s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

Osobné skúsenosti a spolupráca s liečebňami

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

Ničia životy sebe a svojim blízkym. Môžu si za to sami, alebo sú v tom nevinne?
Každý z nás nejakého pozná. Keď už to nie je priamo príbuzný, priateľ, či rodinnýznámy, v širšom okolí nájde každý človeka, ktorý má povestné „problémy“ s alkoholom.Napriek tomu, že alkohol je na Slovensku najtolerovanejšou drogou, o závislosti vieverejnosť veľmi málo. Myslíte si, že na abstinenciu stačí silná vôľa? Viete, ako sazávislosť vytvára? Hovorí vám niečo slovo spoluzávislosť?
Neznalosť neospravedlňuje, ale…


Nie, na abstinenciu silná vôľa nestačí. Závislosť od alkoholu nie je chyba charakteru, ale choroba.Pri pití alkoholu sa v mozgu zvyšuje hladina dopamínu, nazývaného ajhormón odmeny. Opakované užívanie alkoholu však mení rovnováhu mozgovej chémie,takže prestane fungovať záchranná brzda. Jednoducho si prestaneme uvedomovať, že by sme mali prestať piť. Pomyselnú „spúšť“ síce držíme v ruke my sami pri každomprípitku, to, či ju stlačíme a čo sa potom stane, však ovplyvňuje priveľa premenných.Skrátka, je v tom málo spravodlivosti – niekto dokáže piť celý život a alkoholikom sanestane a niekomu stačia tri poháre v nesprávnej nálade a je to.
Novinkou v liečbe je postupná redukcia
Skoncovať so závislosťou od alkoholu je pre alkoholikov často najťažšou úlohou v ichživote.
Ako z toho von? Začať sa liečiť. „Prestať piť zo dňa na deň je však pre niektorýchpacientov nepredstaviteľné. Schodnejšou možnosťou je pitie postupne obmedziťa následne sa snažiť o úplnú abstinenciu,“ konštatuje psychiatrička Silvia Lúčna.Nápomocná v tomto prístupe môže byť aj farmakoterapia. Na základe skúmania mozgua jeho reakcií sa vedcom podarilo vyvinúť účinnú látku, ktorá pôsobí na opioidnéreceptory v mozgu a znižuje pocit odmeny po požití alkoholu. Klinické štúdie dokázali, že táto účinná látka dokázala znížiť priemernú dennú spotrebu alkoholu spolus psychosociálnou podporou o viac ako polovicu. „Vziať si tabletku nestačí. Bezpotrebnej psychosociálnej podpory nie je možné dosiahnuť výsledky,“ pripomínapsychiatrička.
Spoluzávislosť dokáže veľmi uškodiť
Jedným z najväčších problémov rodín, v ktorých sa objaví závislosť od alkoholu, jetakzvaná „spoluzávislosť“.
Vedeli ste, že...
…tak ako závislí trpia svojou chorobou, aj rodinní príslušníci či príbuzní alkoholikov súich alkoholizmom poznačení – sú spoluzávislí.
…spoluzávislí príbuzní sú takí, ktorí si po čase vytvoria deštruktívne zlozvyky a nezdravévzorce správania zvládania života ako formu prežitia v patologickom prostredí, v ktoromsa potláča ich prežívanie. Prežíva sa len problém chorého.
...spoluzávislý človek má strach zo situácií veľkej intimity alebo naopak odlúčenia,nedokáže určiť hranice blízkosti s inou osobou a tak má problém prežívať láskyplnévzťahy.
…neriešenie spoluzávislosti môže viesť k závažným zdravotným (nie len psychickým)ťažkostiam ako sú bolesti hlavy, migrény, vredy, astma, nočné škrípanie zubami,depresiu, úzkosť, nadmerné priberanie alebo chudnutie, dráždivé hrubé črevo, zápchuatď.
…tak ako sa abstinujúci alkoholici podporujú v abstinencii v skupinách AA (Anonymníalkoholici), aj spoluzávislí môžu navštevovať skupiny príbuzných alkoholikov, kdehľadajú pochopenie a učia sa zbaviť sa zlých vzorcov správania. Tieto stretnutia savolajú Al Anon. Vznikli v 50. rokoch minulého storočia a fungujú aj na Slovensku.
Spoluzávislosť vzniká a vyvíja sa postupne, tak, ako sa postupne menia vzťahy v rodine,ovplyvnené závislosťou jedného jej člena. Rodina zbadá, že otec či mama nadmernepije a často má tendenciu preberať za neho nadmernú zodpovednosť. Odbremení hood domácich prác, snaží sa ho uchrániť od stresových situácií, prípadne za nehoprevezme finančnú zodpovednosť, aby dotyčný nebol v strese a nemal väčšiu chuť piť.Príbuzní si však neuvedomujú, že takéto konanie je kontraproduktívne, pretože lenuľahčuje dotyčnej osobe pokračovať v pití.

Kontakt

 

 Prezident  ASKAS

 

------------------------------------- 

Viceprezident  ASKAS 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

djcf watermark5

 

 

Návštevnosť

TOPlist