ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Naša stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich

a pomoc ľuďom, ktorí zápasia s problémom

ZÁVISLOSŤ .

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska 

s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

Osobné skúsenosti a spolupráca s liečebňami

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

Časté popíjanie alkoholických nápojov, či už každodenné, alebo takmerkaždodenné, sa stáva čoraz častejším javom. U starších osôb s tým rastie rizikozhubných nádorov. V mnohých európskych krajinách je takému nebezpečenstvuvystavený každý druhý senior nad 65 rokov.
Napríklad britské úrady znepokojuje, že muži s postupujúcimi rokmi majú sklondávať si nejaký ten pohárik navyše a stúpa počet prípadov nadmerného pitiaalkoholu. Experti z londýnskej univerzity UCL sledovali viac ako 30 rokov (1979 až 2013) tisíce osôb a porovnávali, ako sa mení priemerná spotrebaalkoholu s vekom.
Britskí vedci analyzovali dáta získané sledovaním 175 000 osôb vo veku odštrnástich do deväťdesiatich rokov. Zistili, že osoby mužského pohlavia majúakýsi „alkoholický vzlet“ počas dospievania, ktorý vrcholí okolo dvadsaťpäť rokov,keď v priemere pijú okolo 160 gramov alkoholu týždenne. To sa približne rovnádesiatim pivám. Potom u nich spotreba alkoholu klesá a v dospelom veku až došesťdesiatich rokov pijú množstvo alkoholu rovnajúce sa trom až piatim pivámtýždenne. Ženy sa v tom príliš nelíšia, ale ich spotreba alkoholu v dospelom vekusa obmedzuje na štyri pivá týždenne.

„Znepokojujúce je na tom to, že sa pravidelné pitie alkoholu, denne alebo takmerdenne, stáva bežnejším javom v dospelom veku a zvlášť na prahu staroby. Prezhruba polovicu mužov sa každodenný pohárik stáva zvykom,“ zdôrazňujú autorištúdie zverejnenej v časopise BMC Medicine. V Taliansku nie je situácia omnoholepšia. Podľa odhadov Národného centra pre štúdium alkoholu je 3,3 milióna osôbstarších ako šesťdesiatpäť rokov považovaných za rizikových konzumentov. V praxi to znamená, že každý druhý Talian nad šesťdesiatpäť rokov pije priveľaalkoholu.

„Pre tento vek je hranicou, ktorú je nebezpečné prekračovať, jeden pohár vínadenne (asi 12 gramov alkoholu). S vekom sa totiž znižuje schopnosť nášhoorganizmu odbúravať alkohol,“ uvádza riaditeľ Národného centra pre štúdiumalkoholu Emanuele Scafati. „S vekom takisto rastie pravdepodobnosť užívanialiekov a alkohol sa s nimi nemusí vždy dobre znášať. To môže vyvolať rýchlejšiestarnutie mozgu, a teda vyvolávať problémy s pamäťou a uvažovaním,“ dodáva.Mnohé lieky, napríklad antibiotiká, lieky proti horúčke, bolesti, úzkosti, depresii činespavosti, sú s alkoholom nezlučiteľné.

Ak človek s pribúdajúcim vekom pije príliš, hrozí aj väčšie nebezpečenstvodopravných nehôd. „Percento alkoholu povoleného pre osoby nad šesťdesiatpäťrokov za volantom by malo byť rovnaké ako u dvadsaťjeden­ročných osôb, pretožeschopnosť organizmu odbúravať alkohol je identická,“ zdôrazňuje Scafati. „V týchto skupinách populácie sa totiž stretávame s rovnakým počtomdopravných nehôd a úmrtí pri nich,“ dodal.

K tomu sa pridáva nebezpečenstvo zhubných nádorov. Pravdepodobnosť vzniku14 rôznych druhov rakoviny (medzi inými žalúdka, hrubého čreva či prsníkov) jespojená s nadmerným pitím alkoholu. U starých ľudí je pravdepodobnejšie, žealkohol prispeje k degenerácii buniek, čo vedie k rozvoju nádorových ochorení.„Ak chceme robiť prevenciu proti nádorom, je najlepšou voľbou nepiť alkohol,“podčiarkuje Emanuele Scafati.

Talianske ministerstvo zdravotníctva uvádza, že je nevyhnutné nikdyneprekračovať množstvo označené ako minimálne rizikové. To je u mužov24 gramov alkoholu na deň, teda asi dva poháriky vína alebo dve tretinky piva, a u žien a osôb starších ako šesťdesiatpäť rokov 12 gramov alkoholu na deň – tedajeden pohár vína (125 mililitrov) či tretinka piva. Osoby mladšie ako osemnásťrokov by nemali alkohol piť vôbec.

 

Kontakt

 

 Prezident  ASKAS

 

------------------------------------- 

Viceprezident  ASKAS 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

djcf watermark5

 

 

Návštevnosť

TOPlist