ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Táto stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich a pomoci ľuďom,

ktorí s problémom ZÁVISLOSŤ zápasia.

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

 

Osobné skúsenosti a naviazanie na jednotlivé liečebne

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

 

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

 

22.4.2017 sa uskutočnilo druhé klubové stretnutie v priestoroch

Pastoračného centra na sídlisku Kýčerka v Čadci.


Stretlo sa nás spolu 10 ľudí. Z toho boli traja hostia z AK-Jaseň z Oravskej Jasenice a dvaja členovia z AK-Žilina, ktorí však majú bydlisko v blízkosti Čadce a boli zvedaví, čo to v tej Čadci vlastne vzniklo.
Chcem sa podeliť o pár postrehov z tohto stretnutia. Atmosféra bola príjemná, v začiatkoch trochu rozpačitá, ale vďaka predsedovi Ivovi sa prvotné rozpaky rýchlo rozplynuli. Medzi členmi boli traja nováčikovia, ktorí abstinujú krátkodobo, ostatní zúčastnení majú s abstinenciou bohaté skúsenosti. Zaujalo nás všetkých, ako vždy, rozprávanie členov, ktorí už majú čosi za sebou. Najmä mladí počúvali so záujmom, myslím že rozprávanie im dalo veľa, veď preto aj prišli, načerpať nové skúsenosti a silu na ceste v abstinencii. Rozpaky sa trochu zvýraznili potom, ako sa pokúsili dostať dlhodobo abstinujúci „pod kožu“ tým menej skúseným. Otázkami, na ktoré ešte nedokázali, alebo nechceli odpovedať. Otázkami typu - „čo robíš ináč ako predtým, čo si už zmenil, a ty máš viac liečieb za sebou, ja len jednu a abstinujem, prečo nezmeníš to čo doma nefunguje“ - a následné podsúvanie rád. No, snáď tí nastupujúci na cestu abstinencie, prídu aj nabudúce. Veď vo svojom živote zmenili už to, že abstinujú a prišli na klub. A počúvajú, sledujú, obdivujú, hľadajú. Príde aj ten čas, keď sami prehovoria, požiadajú o radu, otvoria sa ostatným. Nemali by sa na klube cítiť nepríjemne, ako babráci, ktorí nič nedokázali, nezmenili. Toto je to, čo by sme mali na kluboch preferovať. Tolerantnosť, akceptáciu, láskavý prístup, rovnocennosť- či si mladý, či starý, či abstinuješ 20 rokov, alebo týždeň. Dôležité je len to, že prišiel človek, prišiel triezvy a chce abstinovať. Začiatky sú ťažké, každý je plný očakávaní a nádeje, hľadá porozumenie a pomoc. To čo bolo dobré pre niekoho, tomu druhému vyhovovať nemusí, ale z každej jednej výpovede si každý jeden zoberie niečo, čo je blízke jeho ponímaniu.
Preto buďme ľudskí, prijímajme, nesúďme, netlačme, nepodsúvajme. Všetci vieme, že abstinencia je o trpezlivosti, porozumení a vzájomnej úcte.

Darina

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Kontakt

 


  

Prezident  ASKAS

 

Vladimír Farský

mobil - 0917 915 226

akjasen@gmail.com

 


Viceprezident  ASKAS 

 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

Návštevnosť

TOPlist