ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Naša stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich

a pomoc ľuďom, ktorí zápasia s problémom

ZÁVISLOSŤ .

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska 

s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

Osobné skúsenosti a spolupráca s liečebňami

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

 

Deti alkoholikov ...

 

Problém je v tom, že keď sa narodíte  do rodiny poznamenanom alkoholizmom, vypadáte ako dieťa, obliekate sa tak, ale v skutočnosti dieťaťom prestávate byť v okamžiku, keď začnete naplno vnímať, čo sa okolo Vás deje. Svojich rodičov, teda osoby, od ktorých sa máme učiť, bežne zažívate v extrémnych a nelichotivých situáciách.  Ten závislý pre vami padá, zvracia a váľa sa vo vlastných výkaloch, ten druhý ho často kryje. A všetci spoločne klamete a veľmi sa skrývate, aby okolie nemalo ani trochu vedomosť aká je pravda. Na bezstarostnosť a veselosť nie je čas. Hlavne nepridávať starosti.

Dieťa netuší, čo je normálne a čo nie, veď to má behom  svojich detských a pubertálnych rokov najprv spoznať. Za normálne považuje to, čo zažíva, a jeho emočná pamäť to absorbuje ako huba. 

Pamätám si na jedny Vianoce, keď mi mama dala za úlohu strážiť otca, aby sa neopil a nepokazil nám štedrovečernú večeru ako vždy. Mala som ho mať stále na očiach, ale pretože bol ako každý alkoholik dosť vynaliezavý, zmizol do krčmy, keď som išla na záchod. Vianoce boli pokazené a ja som bola prehlásená za neschopnú. A tiež som sa cítila neschopná. ,,Ale ako desaťročné dieťa nemôžete predsa strážiť dospelého chlapa“, povedala mi po rokoch terapeutka, keď sme pátrali po dôvodoch mojich pocitov  nevhodnosti. 
 
Myslela som si a to už ako dieťa, že by som mala vedieť všetko.
Postarať sa o mladšieho brata, rozveseliť mamu, poslúchať a dobre sa učiť.
Nerobiť starosti, takže vlastne skoro neexistovať.

Je to jedna zo stratégii, ktoré za svoje prijímajú deti z alkoholických(ale inak dysfunkčných)rodín. Hlavne je to klasický prejav spolu závislosti, to Vám povie každý psychológ či psychiater. Spoluzávislý, je ten človek, ktorý sa neustále prispôsobuje ťažkej  situácii, ktorú spôsobil ten druhý a nemôže ju ovplyvniť. Máte snahu zabezpečiť pohodu všetkých zúčastnených, takže na seba preberiete maximálnu zodpovednosť, keď sa snažíte odstrániť prekážky a predísť konfliktom. Alkoholizmus totiž nie je nemoc jedného človeka, lieta v tom celá rodina a to dokonca i vtedy keď sa závislý človek vylieči alebo ostatným zo života naoko zmizne, napríklad rozvodom rodičov.

Stratégia prežitia v dospelosti.

 Samozrejme že dospelé deti alkoholikov si svoje „stratégie prežitia“, ktoré sa naučili používať, prenášajú aj do dospelosti, pretože už sú kontraproduktívne a komplikujú nimi život sebe aj iným. „Tak napríklad majú tendenciu všetko vzťahovať na seba, hodnotiť seba veľmi kriticky, ostatných naopak niekedy bezdôvodne ospravedlňovať, byť k nim  prehnane lojálny, ospravedlňovať chyby partnera“ vymenúva odborník na závislosť Petr Popov z Psychiatrickej  kliniky 1. lekárskej fakulty VFN v Prahe.

Okrem popísaného typu zodpovedného a vážneho dieťaťa je tu ešte model „Klaun“, kedy dieťa odpútava pozornosť od problémového rodiča na seba, v škole napríklad neposlúcha a pod. Títo ľudia klamú v dospelosti často aj v situáciách , keď nemusia a keď z toho nemajú vôbec žiadny prospech. Prečo? Pravda je v rodine dosť klzký pojem. Klame závislý člen rodiny, ale dieťa ako malé sleduje, že klame aj druhý rodič. Ospravedlňuje opitého v práci alebo na rodinných oslavách, samotné dieťa je nabádané ku klamstvu tiež, napríklad keď nemôže povedať svojim kamarátom úprimne, prečo ho nikdy nemôžu navštíviť doma.

Kritický bod: hľadanie partnera.

Problémy sa začnú prejavovať obvykle v puberte a potom pri hľadaní životného partnera. Dievčatá majú /aspoň nejakú dobu/ tendenciu vyberať si človeka podobného svojmu otcovi–  alkoholikovi, pretože len tak môžu uspokojiť svoju naučenú potrebu užitočnosti i obeti. Alkoholik, feťák, násilník, hlavne nech treba niekoho napravovať. Hoci každé dieťa z alkoholickej rodiny vie lepšie ako hocikto iný, že so závislým človekom láska nič nezmôže, často sa tento múr pokúša preraziť hlavou.

Priznávam, že u mňa to bolo motivované najmä presvedčením, že to zvládnem lepšie ako moja mama. Hlúposť.  Po neúspešných pokusoch so stroskotancami všetkých typov som si za partnera vybrala človeka, ktorý má k alkoholu skôr vlažný vzťah a je to úplne normálny chlap. Najmä na začiatku sa u mňa napriek tomu prejavoval ďalší typický rys dospelých detí alkoholikov a to úplná neschopnosť mať s partnerom konflikt bez toho aby som to považovala za definitívny koniec vzťahu. Stačilo aby mi nevrlo odpovedal na otázku a ja som si to preložila ako „už ma nemá rád, rozchádzame sa“.

Deti alkoholikov berú každý konflikt veľmi osudovo, najmä tie, ktoré keď boli malé slúžili ako hromozvod alebo prostriedok na udobrenie. Majú v sebe zabudované, že každý pokoj a pocit spokojnosti netrvá večne, takže v momente, kedy by mali byť najspokojnejšie, sú najviac nervózne, pretože sa už pozerajú za roh, aká zrada tam čaká. Stále tam vidia toho tatka, ktorý na oslavu narodenín prišiel po štyroch... Keď sa môj priateľ vracia z práce alebo z hostinca neskoro večer, tatka stále počujem, stačí aby sa priateľ zapotácal a už sa dusím panikou.

Aj z detí sú notorici.     

Môj známy, tiež z alkoholickej rodiny, má tieto pocity keď ide do divadla. Jeho otec bol divadelník a z práce sa vracal pravidelne opitý. Negatívny vzťah má ale dotyčný len k divadlu, nie k alkoholu. „Možno sa stretnúť s krajnou polohou, kedy potomok závislého alkohol úplne odmieta, ale považovať to za pravidlo by bolo zjednodušením. Každopádne potomkovia alkoholikov prichádzajú do života zaťažení väčšou mierou zraniteľnosti voči závislostiam“ hovorí Michal Miovský z Kliniky adiktológie pri 1. Lekárskej fakulte VFN v Prahe. Takže napriek snahe „hlavne nebyť ako oni“ aj potomkovia alkoholikov končievajú ako notorici. A to najmä preto, lebo nepoznajú žiadny zdravší spôsob riešenia nakopených problémov. Pritom majú mimoriadny talent ťažkosti hromadiť.

V rodinách alkoholikov sa totiž problémy neriešia, odkladajú sa, nemožno nič plánovať a doťahovať do konca. Dieťa je od malička zvyknuté, že máloktorú svoju hru dokončí, hračky necháva rozhádzané uprostred miestnosti a ide sa schovať aby nemuselo sledovať ako opitý rodič padá. Alebo s musí za päť minút zbaliť a ísť nocovať k babičke. K robeniu úloh ho nikto nevediem takže ho to stojí veľa energie. Keď sa to spojí s faktom, že má sklony preťažovať sa a nakladať na seba viac než dokáže zvládnuť, výsledkom je veľa nesplnených úloh, čo stresuje.

Ako z toho von?

Uvedomila som si, že mám problém, až keď som po rokoch trápenia mala zrazu fungujúci vzťah a vysnívanú prácu. Všetko fungovalo, ale mňa stále mučili pochybnosti a strach ,že to musí skoro skončiť. Že sa príde na to, že som „za A“ neznesiteľná a „za B“ neschopná. Naskočili mi z toho vyrážky, ktoré má zaviedli až na terapiu.

Až tam som si uvedomila súvislosť medzi prežitkami z detstva a súčasnými problémami. Musela som sa do seba ponoriť a začať sa vnímať. Teda to, čo sa dieťa z alkoholickej rodiny nikdy nemohlo naučiť, lebo keby začalo vnímať svoje skutočné pocity, zbláznilo by sa. Existujú  také svojpomocné skupiny, kde stretnete podobne „postihnutých“. Nájdete ich napr. na webe www.dda.euweb.cz.

Teraz, keď mám tridsať rokov, vyrážky zmizli a ja si konečne dokážem vymedziť hranice. Stálo ma to veľa priateľov, pretože som si uvedomila, že som sa počas tých rokov obklopila ľuďmi, ktorých nepotrebujem, čo ma vyčerpávalo.  Za svoj nový život som zaplatila desaťtisíce: za terapiu a za nové zariadenie bytu. Zrazu som nechcela žiť v provizóriu ako doteraz.
 
Rozumne a dospelo pôsobím asi od dvanástich rokov, ale až teraz som naozaj dospelá.
 
 
 

Kontakt

 

 Prezident  ASKAS

 

------------------------------------- 

Viceprezident  ASKAS 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

djcf watermark5

 

 

Návštevnosť

TOPlist