ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Naša stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich

a pomoc ľuďom, ktorí zápasia s problémom

ZÁVISLOSŤ .

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska 

s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

 

Osobné skúsenosti a spolupráca s liečebňami

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

Dali ste si dnes už svoju dávku alkoholu? Mali by ste, minimálne tých 36 gramovčistého liehu, ktorý denne skonzumuje Slovák starší ako pätnásť rokov. Odrátajme však 34,2 % abstinentov (podľa štatistík WHO toľko ľudí na Slovensku nad 15 rokov alkoholnepije) a prídeme na to, že priemerný Slovák ročne skonzumuje pekných 17,84 litračistého alkoholu.
To je približne 48 gramov čistého alkoholu denne. V prepočte temer dva a pol veľkéhopiva denne alebo tri poldecáky 40-percentnej pálenky, alebo pol litra vína.


Množstvá, ktoré sa dajú zvládnuť, nie? Je to však jed, ktorý nás pomaly, ale isto posúvaku chronickým ochoreniam, aj keď si ho vychutnávame len tak, pivko s priateľmi čifľaštička vínka vo dvojici na príjemnom posedení so šarmantnou priateľkou.
Slovenskóóó
Ak by sme merali spotrebu alkoholu očami športovej terminológie, patríme do prvejligy.
Svetové štatistiky spotreby alkoholu, ktoré pripravuje WHO, uvádzajú, že vo svete saročne na hlavu človeka vo veku nad pätnásť rokov vypije približne 6,2 litra čistéhoalkoholu. Toto číslo statočne prekračujeme, našich trinásť litrov je vskutkuobdivuhodný výkon, ktorý nás radí do prvej desiatky svetovej spotreby, ak by sme rátalilen Európsku úniu. Vedie Litva, Rumunsko a my sa s Maďarskom a Českom delíme otretiu až piatu priečku.
Pritom ďalšie číslo hovorí, že 61,7 % svetovej populácie staršej ako pätnásť rokov saalkoholu nedotklo. Mierna väčšina svetovej populácie teda nepije. U nás je to trochanaopak - podľa štatistík 76 % obyvateľov nie sú abstinenti.
Na Slovensku pijú omnoho viac muži ako ženy. Muž vypije priemerne 20,1 l čistéhoalkoholu za rok, v prípade žien je to svetový priemer - 6,1 litra. Aj pomer abstinentovpodľa pohlavia zodpovedá predchádzajúcim číslam. U nás vôbec nepije 28 % mužov a 39 % žien. Mierne väčšiu polovicu z abstinentov tvoria tí, ktorí predtým pili.
Štruktúra konzumu nápojov na Slovensku sa pritom viac blíži východoeurópskymzvyklostiam: 46 % spotreby alkoholu na Slovensku tvoria destiláty, 30 % pivo a len 18 % je víno. Šesť percent tvoria iné alkoholické nápoje.

Samozrejme, vždy je dobré vidieť štatistické čísla v súvislostiach. Spotreba alkoholu jenižšia, ako bola na prelome 70. a 80. rokov, keď vrcholila éra reálneho socializmu a našaspotreba kulminovala na úrovni približne 15 l čistého alkoholu na osobu. Ale v prvomdesaťročí 21. storočia sme sa blížili k úrovni 11 litrov a v ostatných rokoch má krivkastúpajúci trend.
Z pohľadu spotreby alkoholu v čase výrazne pokleslo pitie piva, zato stúpla spotrebaliehovín a mierne vína.


Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7913646/ako-sa-pije-na-slovensku.html#ixzz3fxIvbXTs

Kontakt

 


  

Prezident  ASKAS

 

Vladimír Farský

mobil - 0917 915 226

akjasen@gmail.com

 


Viceprezident  ASKAS 

 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

djcf watermark5

 

 

Návštevnosť

TOPlist