ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Táto stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich a pomoc ľuďom,

ktorí s problémom ZÁVISLOSŤ zápasia.

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

 

Osobné skúsenosti a spolupráca s liečebňami

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

 

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

 

 

 

Všedný deň Ďurka Alkoholika

Prekliaty budík. Len zvoní a zvoní. Ledva naň ťažkou rukou natrafil a vzápätí zhodil. Vstávalo sa mu ťažko, veď včera ako zvyčajne, zase nasával. Najprv s kamarátmi, potom sám doma. Hlupáci, myslel si vtedy večer, keď sa v najlepšej pohode rozišli. Nič nevydržia! Nechápal, prečo treba prestať v najlepšom. Ráno, už vedel, prečo. Žeby ráno bolo múdrejšie večera...?


Smädilo, žalúdok ako pľušť, v ústach pachuť z cigariet a alkoholu. Bodlo by popraviť sa. Aká náhoda či nevedomá predvídavosť, vo fľaške ešte zostalo pálenky za prst. Vyzunkol ju na ex a zapil vodou. Pravda je: klin sa klinom vybíja. Ale dokedy? Snažil sa zahnať dotieravé myšlienky. Ešte pred rokom mu po takejto opici chutilo i trochu si zajesť. Teraz len to „pitivo“ a snáď sa zmestí i kúsok pečiva. Podarilo sa. Ale ten ksicht v zrkadle. Ochabnuté líca i gamby, vačky pod očami, oči červené ako angorský králik, zarastený. Ťažkopádne sa poobliekal, cítil sa ako dolámaný. No čo už, veď sa blíži k štyridsiatke.
Cestou do práce si kúpil cukríky i žuvačku, aby z neho nepáchlo. Prácu nemal ťažkú. Len vydržať tých prekliato dlhých osem hodín. Trpel. Obed sčasti zjedol, sčasti ohundral. Cítil, že žalúdok by celý nezniesol, pobolieval. Ej, zišiel by sa hlt pálenky. Dnes ako natruc nik nemal dôvod dačo potajme ponúknuť. Videl, že kamaráti, s ktorými včera večer bol, sú v pohode, žartujú, i uťahujú si z neho. Narážajú s kým alebo s čím prežil noc, keď tak bôlne vypadá. V poslednej dobe to robievali často. Čosi im odvrkol. Veľmi sa premáhal, aby nebol príliš podráždený, udržiavala ho túžba za alkoholom po skončení zmeny . Cítil i videl, že sa mu trasú ruky, spozoroval to už dávnejšie. Vnútorne veľmi trpel, pretvaroval sa, aby to na ňom nebolo vidno. Ledva sa dočkal konca šichty. Z práce priam vyletel k najbližšiemu bufetu na poldeci a pivo. O chvíľu sa už cítil a snáď aj tváril blažene. Kamaráti s ním nešli, vraj včera večer bolo dosť, stačilo, dnes už nemajú chuť. A mne chutí i teraz i zajtra. Ďuro vydrží, znesie ešte veľa. Ale vtom sa zasekol. Veď vypil tak málo, a už je v takej nálade, ako keď kedysi vypil oveľa viac. Vtedy ešte nepil často, ani sa veľmi neopíjal. Vtedy ešte mal manželku i dcéru. Tá ho však opustila kvôli jeho stále častejšej prítulnosti k fľaške a ku krčmovým kamarátom. Vraj veľa míňa, nestará sa o nič...
Takéto myšlienky hneď zahnal. Ešte si dal poldeci do druhej nohy, v obchode kúpil dačo na zjedenie, pár pív a fľašu. Doma sa oholil, načal fľašu a v povznesenej nálade šiel von. V krčme popíjal zase s inými. Pri platení zistil, že veľa peňazí mu už neostalo a do výplaty je ešte pár dní. Nuž čo, požičia si, ako v poslednej dobe často. Je síce pravda, že po výplate dlhy ako-tak vyrovnal. Ale teraz si z toho ťažkú hlavu nerobil. Zajtra sa uvidí.
Doma si zapol televízor, na dosah ruky položil fľašu, pivo i dačo na zahryznutie. Po chvíli statočného popíjania a čohosi dojímavého v televízii, sa nad sebou rozľútostil. Nad nespravodlivosťou na tomto svete, krivdami voči nemu, nikto ho nechápe, ani jeho blízki, ani kamaráti. Vinil každého, seba ospravedlňoval.
Nastavil budík. Pomaly popíjal, roztápal sa v ľútosti nad sebou. Nedošlo mu - či už bol triezvy, podnapitý - že je už závislý, hoci vždy tvrdil, že to má pod kontrolou. Myšlienky sa mu uberali vedome i nevedome už len k alkoholu. Doslova bažil po ňom.
Prekliaty budík, len zvoní a zvoní...
P.S.: Od života dostal už viacero úderov. Nestačilo mu to, nedovtípil sa, nechcel uvažovať o svojej budúcnosti. Čo ešte môže očakávať? Závažné zdravotné problémy (pečeň, žalúdok), výpoveď zo zamestnania, úraz pod vplyvom alkoholu... Pomôže mu niekto? A prijme podanú ruku? Spamätaj sa, Ďurko. Život to nie nielen o alkohole...

Paľo z Liptova

 

 

Víkend Ďurka Alkoholika

Prebudil sa sám bez budíka. Veď bolo už takmer desať hodín. S potešením si uvedomil, že je sobota a nemusí ísť do práce. Sucho v ústach spláchol posledným pivom z chladničky. Včera moc nepil, tešiac sa, že cez víkend si dá do nosa. Čosi narýchlo zjedol a pustil sa do prehľadávania všetkých vreciek. Dačo má i v peňaženke, ale na víkend sa treba riadne zásobiť. Hlavne pitivom. S potešením našiel okrem malých bankoviek i zabudnutú poskladaných dvadsať euro. Pozbieral prázdne fľaše, ktoré sa nahromadili za chladničkou. Bolo ich asi dvadsať. Do obchodu vzal všetky. V tomto bol usilovný, i v obchode ho poznali, že v sobotu robí veľký fľaškový nákup. „Cenný náklad“ porozkladal doma na stole: dopredu pálenku, dozadu pivo. Pokochal sa pohľadom na ne. Neodolal. Hlt vodky spláchol pivom. Dnes sa rozhodol, že si operie pár kúskov bielizne. Než sa pustil do práce, dal si ďalší hlt. Vedel, že tmavé a svetlé veci treba dať osve a bielizeň treba najskôr namočiť. Tešilo ho, že prácu nemusí dokončiť hneď. K praniu sa vráti neskôr, nemá sa kam ponáhľať.
Po veľkom dúšku vodky sa pustil do varenia. Sáčkové polievky, dáke konzervy, chlieb, zemiaky... Jednoduchý obed dokončil rýchlo. Vo veselej nálade sa najedol a nezabudol sa pritom stále posilňovať. Zapol televízor. Pitivo si dal na dosah ruky. Jednu fľašu pálenky už stihol vypiť. Načal druhú. Ej, či mu dnes chutí, a nie je ani opitý, myslel si. V správach dávali čosi o znižovaní počtu zamestnancov. Pripomenulo mu to nedávny rozhovor kolegov v zamestnaní, čo úchytkom začul. Týkal sa jeho. V poslednej dobe z neho často páchne, trasú sa mu ruky, je nevrlý, podráždený. A že pije potajme i v práci. Ako to len mohli zbadať? Veď si dával sakramentský pozor. Tiež si spomenul na stále častejšie narážky kolegov, že ak neprestane, zle skončí. Nedbal. Odbil ich, nech sa starajú o seba. Pomaly mu dochádzalo, že to je hrozba straty zamestnania. Vedel síce o protialkoholických liečebniach, ale ON by sa mal ísť liečiť? Kdeže! Veď má svoje pitie pod kontrolou! A že pije takmer každý deň? No a čo? Aj inú pijú a neliečia sa. Pomaly popíjal, utešoval sa i ľutoval. Nad rečami a dobre mienenými radami spolupracovníkov sa nezamýšľal. Čo oni vedia?
Pomaly sa prepíjal až k spánku. Dnes bielizeň neoperie. Už nevládal. Nuž čo, i zajtra je deň. Opitý zaspal, ani nevedel, kedy.
Ráno sa prebudil s ťažkou hlavou. Bolelo ho celé telo a najviac žalúdok. Pozrel sa na neporiadok okolo seba, do zrkadla. Hnusil sa sám sebe. Prebleslo mu hlavou, že takto to ďalej nepôjde. Zťažka začal upratovať. Žalúdok protestoval pri pohľade na neporiadok sa mu dvíhal. Dal si glg pálenky a zapil pivom. Naplo ho na zvracanie. Spotený, roztrasený a zarastený sa chvíľu díval na svoj obraz v zrkadle. Čo sa s ním deje? Bolesti i nevoľnosti mával, ale takéto ešte nie. Po chvíli sa boľavý žalúdok upokojil. Dal si rožok, zapil pivom. Neskôr si dal ešte hlt vodky. Polepšilo sa mu. Vo vani zbadal bielizeň. Pomaly, s ochkaním sa pustil do prania.
Sadol si a rozmýšľal nad sebou. V hlave mu začalo vŕtať, čo bude, ak stratí zamestnanie. Z krčmárskych rečí poznal takéto prípady. Čo ak sa to stane jemu? Dlho uvažoval, smútil. I na svoju bývalú rodinu si spomenul. Rozľútostil sa. Čo z takého života? Veď toto je iba živorenie: fľaša, jedlo, spánok. Niečo musí prísť! Nejaká rana, ktorá ho zrazí, alebo prinúti pozbierať sa.
Pil. Pozeral televízor. Driemal. Celú nedeľu takto strávil.
Pred večerom sa osprchoval a oholil – staré zvyky ešte fungovali. Za drobný výdavok z nákupu šiel do krčmy na pivo. Po príchode domov rozmýšľal, ako vydrží do výplaty. Kamaráti boli pri požičiavaní zdržanliví. Preberal v mysli, od koho si ešte nepožičal. Dopil zbytok alkoholu. Nastavil budík na ráno a zaspal.
Prekliaty budík! A zase len zvoní a zvoní...

Paľo z Liptova

 

Kontakt

 


  

Prezident  ASKAS

 

Vladimír Farský

mobil - 0917 915 226

akjasen@gmail.com

 


Viceprezident  ASKAS 

 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

djcf watermark5

 

 

Návštevnosť

TOPlist